Na czym polega optymalizacja strony www?

Jeżeli pozycjonowanie stron www to jeden z tematów jakie ostatnio was zainteresowały to z pewnością musieliście się zetknąć z pojęciem optymalizacji. Jest to jedno z podstawowych pojęć nierozłącznie związanych z procesem pozycjonowania stron internetowych. Aby nieco wzbogacić waszą wiedzę w tym artykule wyjaśnimy na czym polega optymalizacja strony www i dlaczego należy ją przeprowadzić jeżeli chcemy myśleć o wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

na czym polega optymalizacja strony www

na czym polega optymalizacja strony www

Zacznijmy zatem od podstaw. Optymalizacja strony to nic innego jak wszystkie działania, których celem jest takie dostosowanie treści na stronie i wszystkich jej aspektów technicznych aby przez algorytmy wyszukiwarki Google była uważana za wartościową a tym samym znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Przed optymalizacją samej strony przeprowadzany jest audyt. Celem audytu jest sprawdzenie czy dana witryna jest w pełni kompatybilna z wytycznymi i standardami określonymi przez inżynierów Google. Posiadając już audyt widzimy jakie mankamenty posiada jeszcze nasza witryna i co należy poprawić.

Ten etap wdrażania poprawek to właśnie optymalizacja strony internetowej. Najczęściej optymalizacja opiera się na wdrożeniu czy też zmianie takich składowych strony jak metatagi. Oprócz tego istotne jest  przystosowanie adresów URL, tak aby były przyjazne użytkownikom. Ważne jest  poprawienie tekstów na stronie lub napisanie ich na nowo. Optymalizacji treści multimedialnych i graficznych ( rozmiar i opisy ). Optymalizacja dotyczyć może również szybkości działania samej strony, jej struktury czy też tego jak wygląda linkowanie wewnętrzne. To oczywiście tylko najważniejsze aspekty które mogą być brane pod uwagę podczas procesu optymalizacji.

Najczęściej główną uwagę przykłada się do optymalizacja tekstu na stronie. Mowa tutaj o upewnieniu się, że teksty nie posiadają przesadnej ilości słów kluczowych oraz czy są odpowiednio formatowane i przyjazne w odbiorze dla użytkowników.

Optymalizacja multimediów natomiast to w ogromnej części odpowiednia kompresja zdjęć, tak aby nie spowalniały one szybkości wczytywania strony oraz upewnienie się, że wszystkie posiadają przypisany atrybut ,,alt”, który to mówi robotom wyszukiwarki co tak naprawdę znajduje się na danym obrazie.