Jaki wpływ na pozycjonowanie strony ma mapa witryny?

Jednym z kluczy do dobrego pozycjonowania jest zadbanie o poprawną indeksacje danej witryny w internetowych wyszukiwarkach. Problem związany z dobrą indeksacją najczęściej związany jest ze sklepami online gdzie ilość podstron kierujących do produktów czy też ich wariantów jest zazwyczaj liczbą z przynajmniej trzema zerami. Rozwiązaniem tego rodzaju sytuacji w bardzo wielu przypadkach może okazać się plik sitemap.xml. W tym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć wam na pytanie jaki wpływ na pozycjonowanie strony ma mapa witryny oraz jak ją przygotować.

Jaki wpływ na pozycjonowanie strony ma mapa witryny

mapa strony

Plik Sitemap.xml to swoistego rodzaju mapa danej strony dzięki której roboty internetowych wyszukiwarek mają możliwość szybszego dotarcia do wszystkich zasobów znajdujących się na stronie. Ma to na celu przyśpieszenie procesu indeksacji.  Mapa strony musi zatem zawierać adresy wszystkich znajdujących się na stronie podstron. Oczywiście z pominięciem tych które zostały zablokowane przed indeksacją. Mapa witryny w formacie .xml jak wspominaliśmy znajdzie szczególne zastosowanie w przypadku rozbudowanych serwisów gdzie ilość produktów liczona jest w tysiącach. Nie oznacza to jednak, że mapy witryny w postaci pliku .xml nie można utworzyć dla mniej rozbudowanej strony www.
W bardzo wielu przypadkach najpopularniejsze obecnie na rynku systemy CMS pozwalają bez większych problemów zainstalować wtyczkę która automatycznie wygeneruje mapę witryny. Plik ten może zawierać nie tylko adresy podstron ale też znajdujących się na tych podstronach grafik.

Należy sobie też odpowiedzieć na pytanie jakie adresy powinny trafić do mapy strony. Oczywiście tylko te które chcemy aby pojawiły się w wynikach wyszukiwarki. Podstrony które chcemy ukryć przed światem nie powinny znaleźć się w pliku .xml. Do częstych błędów podczas tworzenia pliku strony trzeba zaliczyć dodanie adresów logowania, tych z regulaminem, rejestracją czy też polityką prywatności.

Zastanówmy się też czy mapa strony ma bezpośrednie przełożenie na pozycjonownie. Jak można się domyślić nie ma bezpośredniego przełożenia na wzrost pozycji w wyszukiwarce. Można jednak bez dwóch zdań stwierdzić, że zalicza się do jednego z wielu czynników które są brane pod uwagę przez algorytmy Google ( o tym jak działa na przykład algorytm RankBrain pisaliśmy niedawno ). Zatem głównym celem mapy strony jest przyśpieszenie indeksacji podstron w indeksach wyszukiwarek internetowych.

Jakie są zatem zalety stworzenia pliku mapy strony w formacie .xml ? Na pewno zwiększenie szansy na zaindeskowanie witryny przez roboty wyszukiwarek, możliwość dodania priorytetów jak i wprowadzania adresów grafik dzięki czemu powinna poprawić się widoczność danej strony w Grafikach Google.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...