Nowy Sącz na przestrzeni ostatnich lat stał się Sądecką „Doliną Krzemową”, jest w tym trochę prawdy bo w końcu nasz region to pod względem geograficznym kotlina. Skąd w sądeckim regionie tylu bogaczy? Co roku Nowy Sącz widnieje w rankingach Forbes, które nominują  najbogatszych Polaków – coraz częściej na czele rankingów zostają wymienieni Nowosądeczanie – co takiego robią, że osiągają sukces? Skąd się biorą te „lokomotywy biznesu”?  Jakie pomysły na biznes mieli mieszkańcy miasta Nowy Sącz?

Dane pochodzące z Izby Skarbowej z 2014 roku, mówią o aż 104 milionerach na zaledwie 80 tyś. miasteczko.

 

W 2017 roku jest ich już  dokładnie 197 osób, które wykazały za 2017 rok dochód powyżej miliona złotych.

 

Warto wspomnieć, że według obecnych wyliczeń 90 proc. są to osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się w tutejszym urzędzie.

Na przełomie lat ranking Forbes opublikował listę wielu milionerów wywodzących się z Nowego Sącza, lub prowadzących tutaj biznes. Kim oni są? To ci, dla których biznes w mieście Nowy Sącz okazał się strzałem w dziesiątkę? Co motywowało sądeckich przedsiębiorców?

Najbogatsi z Nowego Sącza:

Sądeccy Milionerzy

Kim są giganci, którzy tworzą biznes w Nowym Sączu?

Ryszard Florek – firma Fakro – 41. miejsce – 590 mln.

Okna Dachowe

Sukces pisany życiem. Ryszard Florek swego czasu mieszkał w sypialni na strychu, gdzie „żył w ciemności”. Brak ani jednego okna był ogromnym problemem.

Pomysł Ryszarda Florka na biznes był spontaniczny. Sam mierzył się bowiem z brakiem światła w mieszkaniu. Ryszard Florek swego czasu mieszkał w sypialni na strychu, gdzie „żył w ciemności”. Brak ani jednego okna był ogromnym problemem. Już wtedy wpadł na pomysł okien dachowych. Po rozpoczęciu studiów wyjechał na zachód, gdzie nabrał przekonania, że jego pomysł na biznes ma sens. Florek jest jednym z najbogatszych Polaków, firma Fakro produkuje aż 15 % światowej produkcji w segmencie okien dachowych.

„Zawsze jest pora na lody Koral” to hasło powtarzane w Polsce od  końca lat 70 dziesiątych!

Koral wraz z rodziną – zajął 83. miejsce w rankingu najbogatszych.

Lody z termosu – bracia Koral stworzyli firmę  w 1979 roku. Ze względu na dużą konkurencję oraz zakaz ówczesnej władzy od strony miasta Nowy Sącz (były już w tamtym czasie wtedy 2 lodziarnie)  zdecydowali się na rozpoczęcie działalności w Limanowie, gdzie nie było takich obostrzeń. Początkowo lody były transportowane od domu do domu w termosach. Nawet na odległość ponad 25 kilometrów! To właśnie takie poświęcenie i wytrwałość zapewniły im sukces! Warto wspomnieć że swego czasu Braci Koral reklamowały nawet słynne gwiazdy takie jak Doda. Ciężka praca wzbogacona dobrym marketingiem przyniosła ogromny rezultat.

Więcej...  Jak sprzedawać w Czechach i Słowacji? Firma z Nowego Sącza znalazła rozwiązanie!

Dawniej jeździli białym maluchem, gdzie musieli robić miejsce na lody z termosu na przednim siedzeniu. Dzisiaj rodzina Koral w Nowym Sączu jest znana z zamiłowania do sportowych samochodów . Wielokrotnie chwalili się samochodami marki Lamborghini, limuzyną za prawie 3 miliony czy ich czarnym maybachem. Na ich posiadłość mówi się na Sądecczyźnie „Koral Hills”, ponieważ swoim bogactwem dorównuje tym z Beverly Hills, gdzie gości witają już na podjeździe złote lwy. Posiadają i nowoczesny i piękny apartament w centrum Nowego Sącza, ogromną fabrykę na wjeździe do miasta Nowy Sącz oraz kilka apartamentów rodzinnych na wzgórzach.

Zapamiętani przez Sądeczan

Pomnik papieża Nowy Sącz

Pomnik stanowi prezent dla Mieszkańców Nowego Sącza. Został ufundowany przez Braci Koral.

Pomnik Jana Pawła II stojący obok ratusza oraz fontanna i aranżacja terenu  w centrum Nowego Sącza kosztowała podobno 2 miliony złotych. Miejscowi, mówią, że pomnik ufundowany rok po śmierci papieża Polaka miał być wyraz wdzięczności za cudowne uzdrowienie jednego z braci. To całkiem możliwe biorąc pod uwagę, że twórca pomnika dostał równowartość dwóch maybachów za wybudowane dzieło, bez konieczności negocjowania honorarium.

Kazimierz Pazgan –  24 miejsce – 960 mln złotych.

Kazimierz Pazgan –  był polskim przedsiębiorcą, działaczem gospodarczym, został Honorowym Obywatelem Miasta Nowy Sącz. Zmarł 22 czerwca 2019 w Zabrzu. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kamionce Wielkiej w dniu 26 czerwca 2019 r.. Właściciel Konspolu miał niezwykle uroczystą ceremonię na którą przybyły tłumy. Przyjaciela żegnali także Józef Koral i Krzysztof Pawłowski, któremu Pazgan pomógł przed laty założyć Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Tak pisał o nim magazyn Forbes:

Był jednym z symboli transformacji polskiego biznesu. Przeszedł ścieżkę od właściciela kilku kurników, do przedsiębiorcy współpracującego z największymi na świecie potentatami branży spożywczej. Trudno szukać takiej trwałości biznesu na przestrzeni czterech minionych dekad

www.forbes.pl

Andrzej Wiśniowski – 72. miejsce.  681 mln złotych. 

Andrzej Wiśniowski postawił na nowoczesną technologię. Każdy kto wcześniej słyszał słowo „Brama na pilota” śmiał się w tamtych czasach. Już w latach 90, ponad 1/3 przychodów firmy pochodziła z handlu zagranicznego. Dzisiaj każdy z nas może szybko i prosto sprzedawać swoje produkty za granicę. Np. dzięki obsłudze kont aukcyjnych ebay. Niestety w tamtych czasach taki procent eksportu był nie lada wyczynem. Andrzej Wiśniowski reprezentował Polskę podczas wydarzenia „EY World Entrepreneur of the Year” . Był reprezentantem z kraju Polska. Za co otrzymał nagrodę? „w uznaniu za wyznaczanie od 20 lat trendów na rynku bram i ogrodzeń za granicą”, otrzymał zaszczytny tytuł Przedsiębiorcy Roku 2013 w 11. polskiej edycji konkursu EY.

Więcej...  Jak sprzedawać w Czechach i Słowacji? Firma z Nowego Sącza znalazła rozwiązanie!

 

Roman Kluska –  86. miejsce – 330 mln zł.

Gdy Roman kluska zakładał biznes w Nowym Sączu nie miał ani grosza przy duszy, a mimo wszystko został gigantem z branży IT w regionie. Firma Romana Kluski składała komputery w warunkach chałupniczych. Pod kierownictwem Kluski firma Optimus stała się  czołowym producentem komputerów w Polsce. Roman Kluska został również liderem rynku kas fiskalnych oraz współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl. Firma odniosła duży sukces finansowy i Kluska był zaliczany w latach 90. XX w. do grona najbogatszych Polaków. Roman Kluska został w 2002 roku zatrzymany pod zarzutem oszustw podatkowych pomimo, iż  nigdy nie udowodniono mu winy stracił bardzo dużą cześć swojego majątku. Przedsiębiorca dziś wciąż się nie poddaje. Jak sam mówi w jednym z wywiadów:

Happa / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Roman Kluska CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

 

Tak jak kiedyś miałem najlepsze komputery, tak dziś chcę mieć najlepsze sery na świecie.
źródło biznes.pl

CHARLES MERRILL, SKROMNY MILIONER I FILANTROP

A dokładnie Charles E. Merrill junior – to amerykański filantrop, syn Charlesa E. Merilla, jednego z założycieli banku Merrill Lynch & Co., spółki będącej liderem wśród brokerów i banków inwestycyjnych. Podróżował między Bostonem a Nowym Sączem, Polską historią zainteresował się dzięki lekturze Trylogii Sienkiewicza. Po raz odwiedził Polskę w  1939 r i od tamtego czasu zamieszkał w bloku na nowosądeckim osiedlu milenium wraz wraz z żoną – Julie Boudreaux nauczycielką angielskiego w nowosądeckim SPLOT. Zmarł w 2017 roku w Nowym Sączu. Przez kilkadziesiąt lat wspierał finansowo organizacje pozarządowe działające na rzecz demokracji, tolerancji i praw człowieka. Dla młodzieży z Ziemi Sądeckiej, która chciała uczyć się w Zespole Szkół Społecznych „Splot” stworzył fundusz stypendialny.

Tak pisał o nim jego przyjaciel Czesław Miłosz:

Ten filantrop z powołania zdawał się czerpać przyjemność z wyglądania i zachowywania się jak biedak. Toteż woźni nie dopuszczali go nieraz przed oblicze osób kierujących instytucjami, którym pomagał, a lekcję o pazernej Polsce po upadku komunizmu otrzymał w świeżo odnowionym Hotelu Francuskim w Krakowie. Starszy kelner złapał go za kark i wyprowadził. Nie dla takich chudzin te nasze wspaniałości…. Sam o tym opowiadał z humorem”. 

– pisał o Nim Czesław MIŁOSZ.

Nie tylko milionerzy – Sądecczyzna również słynie z kobiet tworzących biznesy!

Barbara Edelmuller-Generaux – Batim Transport Międzynarodowy

42 miejsce z majątkiem szacowanym na 62 mln złotych. Przychody firmy Batim W 2016 roku osiągnęły blisko 227 mln złotych. Zysk netto to 7,7 mln złotych. Właścicielka Batimu jest jedyną kobietą w Europie, która od zera zbudowała nowoczesną firmę spedycyjno-transportową. Siedziba firmy mieści się w Starym Sączu ul. Prymasa Stefana Wyszynskiego 9A.

Więcej...  Jak sprzedawać w Czechach i Słowacji? Firma z Nowego Sącza znalazła rozwiązanie!

Magdalena Pazgan oraz Izabela i Monika Koral

Wprawdzie przedstawiliśmy już te obie rodziny, jednak jak widać to obecnie kobiety wysunęły się na prowadzenie.  Wśród rankingu kobiet biznesu obejmującej pięćdziesiąt bizneswomen, uplasowała się Magdalena Pazgan. Jest ona obecnie współwłaścicielką firmy Konspol i szefową rady nadzorczej jej majątek jest wyceniany na  450 mln złotych. Na 24. pozycji w rankingu „Wprost”  znajdziemy wspomnianą rodzinę Koral, a konkretnie Izabele Koral i Monikę Koral-Urbańczyk, córki sądeckiego biznesmena Józefa Korala, producenta lodów.

Joanna Jakubas – polska aktorka i  śpiewaczka operowa  kontroluje 5,76 procent udziałów w Mennicy Polskiej. Jej ojciec to właściciel Sądeckiej Firmy Newag.

Na liście magazynu „Wprost”, pojawiła się również Joanna Jakubas, która zajmuje w zestawieniu 37. miejsce. Kontroluje ona bowiem aż 3 mln akcji produkującej monety i sztaby złota Mennicy Polskiej, z czego największym udziałowcem jest jej ojciec.  Córka Jakubasa jest utalentowaną śpiewaczką operową  Ukończyła Royal College of Music w Londynie. Śpiewała między innymi w duecie z Andreą Bocellim. Joanna Jakubas jest również aktorką Wystąpiła w takich produkcjach jak: „Psie serce”, „Los numeros”, „Randka w ciemno” i „Kamienie na szaniec”. Jej ojcem jest Zbigniew Jakuas, który w wywiadzie dla dziennikpolski24 powiedział następujące zdanie:

Newag Pociągi

Źródło Falk2 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Newag kupiłem przez przypadek, ale dziś to moja perełka – powiedział Zbigniew Jakubas

 

Rejon Nowy Sącz

Jak widać górskie powietrze służy sądeckim przedsiębiorcom

Elitarny krąg biznesmenów z Nowego Sącza i okolic.

Nasza firma zna sposób na zaproszenie Cię do elitarnego kręgu przedsiębiorców z Nowego Sącza. Działasz w regionie i chciałbyś uczestniczyć w spotkaniach, na których spotkasz przedsiębiorców gotowych Ci pomóc? Jeśli tak skorzystaj z naszej współpracy. Rozbudujemy Twoją sieć kontaktów. Poznasz biznesmenów z Nowego Sącza, z którymi nawiążesz współpracę Możemy pomóc Państwu w nawiązaniu kontakt z rzetelnymi Przedsiębiorcami, z którymi współpracujemy. Każda firma jest przez nas sprawdzona i zweryfikowana – firmy i oferenci usług, którzy od wielu lat w sposób ciągły wspierają naszych klientów.

Przekażemy Państwu bezpośredni kontakt do grona przedsiębiorców gotowych do współpracy, Dzięki naszemu poleceniu traficie Państwo bezpośrednio do właścicieli tych firm. Pominiecie tym samym sekretariaty, osoby pośredniczące oraz inne ,,przeszkody”, które zabierają cenny czas i utrudniają nawiązanie biznesowej współpracy.

Dzięki naszej rekomendacji i  znajdziecie się Państwo w rękach Solidnych Fachowców, którzy pomogą wam rozwinąć biznes.

Zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym biuro@e-prom.com.pl lub też pod numerem telefonu 792-817-241

Jeśli chciałbyś otrzymać Więcej informacji kliknij w link poniżej

Kontakt z przedsiębiorcami z Nowego Sącza – jak uzyskac?

 

Tekst:

Kamil Poręba Specjalista ds. handlu i marketingu w firmie E-prom Nowy Sącz.