Jak zbadać szybkość ładowania strony www

Ustalając pozycję strony w rankingu wyszukiwania algorytm Google bierze pod uwagę bardzo wiele różnego rodzaju czynników, które to przekładają się na finalną pozycję ( o algorytmach Google takich jak RankBrain pisaliśmy niedawno ). Bardzo często jednak jeden z aspektów branych pod uwagę przez Google jest pomijany przez wielu właścicieli stron czy też sklepów www. Mowa tutaj o szybkości ładowania danej strony internetowej. Zamiarem Google jest doprowadzenie do sytuacji w której właśnie strony które będą się szybko ładować znajdą się na samej górze wyników wyszukiwania. Ma to być niejako wyciągnięcie ręki w stronę użytkowników którzy narzekają na szybkość ładowania serwisów które pojawiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. W tym artykule podpowiemy wam zatem jak zbadać szybkość ładowania strony www. Wiedza ta będzie miała znaczący wpływ na pozycjonowanie waszej strony www.

google-pagespeed-insights

google-pagespeed-insights

Jak zatem zbadać szybkość ładowania danej strony www? W internecie dostępnych jest całkiem sporo narzędzi które to umożliwiają. Dodatkowo w bardzo klarowny sposób pokazują one co należy poprawić aby przyśpieszyć wczytywanie się naszej strony.

Na sam początek chyba najpopularniejsze narzędzie tego typu czyli Google PageSpeed Insights. Dzięki niemu możemy przeanalizować daną witrynę w celu poszukiwania błędów. Błędow które mogą przekładać się na wolniejsze ładowanie strony zarówno na urządzeniach mobilnych jak i na tradycyjnych desktopach. Oprócz głównego wyniku który ukazuje się nam w skali od jeden do 100 narzędzie Google PageSpeed Insights listuje nam dokładnie co powinniśmy poprawić aby ten wynik polepszyć.

W jaki sposób obsługujemy Google PageSpeed Insights? Otóż przechodzimy na główną stronę tego narzędzia od Google a następnie w polu które nam się pokazuje wprowadzamy adres strony docelowej którą chcemy poddać analizie.

Następnie zostanie nam wyświetlony raport który jest podzielony na dwie grupy. Pierwsze to oznaczone na kolor czerwony kwestie o wysokim priorytecie które należy naprawić. Kolejne oznaczone kolorem pomarańczowym aspekty które można poprawić ale nie są one kluczowe. Dodatkowo przy każdej uwadze znajdują się informację jak daną kwestię w najlepszy sposób poprawić.

Drugim wartym polecenia narzędziem jest Mobile Website Speed Testing Tool. Umożliwia ono nie tylko sprawdzenie szybkości ładowania strony ale również sprawdza czy nasza strona internetowa jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...